درباره رودخانه قره اغاج

درباره رودخانه قره اغاج
Rate this post

درباره رودخانه قره اغاج

رودخانه قره اغاج از منطقه دشت ارژن سرچشمه می گیرد و به دریای عمان و خلیج می رسد که در این مسیر از منطقه سیاخ دارنگون عبور می کند.
رودخانه قره اغاج برای منطقه دارای برکات و اثرات خیلی مثبتی است که ما ( وب سایت قره آغاج ) قصد داریم در این نوشته به چند مورد از برکات وجود رودخانه قره اغاج بپردازیم :
محل تفریح :
وجود رودخانه قره آغاج به محلی برای تفریح و مکان ویژه ای برای اهالی منطقه و میهمانانی که برای ایام تعطیل مثل ایام نوروز تشریف می اورند شده است همچنین در کنار این رودخانه مکان های زیبایی و دیدینی وجود دارد که با چشمه های جوشان منطقه یکی می شود که به منطقه رنگ و روی مظاعفی بخشیده است..
آبیاری محصولات کشاورزی :
تعدادی از اهالی منطقه سیاخ دارنگون حق السهم از رودخانه قره آغاج دارند که این اهالی در فصل کشاورزی از آب این رودخانه برای سیراب کردن زراعت خود استفاده می کنند که باعث امرار معاش می شود.
کمک به صنعت دامداری :
وجود رودخانه خروشان قره آغاج کمک بسیار زیادی به صنعت دامداری به مردم منطقه سیاخ دارنگون کرده است
وجود رودخانه باعث شده است که دامداران برای سیراب کردن دام هایشان از این آب استفاده کنند. و همچنین باعث رشد درختان و درختچه های کوچک و بزرگی در کنار رودخانه شده است که این درختان و درختچه ها برای خوراک گوسفندان بسیار مناسب می باشد.
قره آغاج در آثار استاد محمد بهمن بیگی
رودخانه قره آغاج در آثار استاد محمد بهمن بیگی بسیار یاد شده است که دانش آموختگان زیادی از دانش آموزان استاد محمد بهمن بیگی در این منطقه زندگی می کنند.همچین در دوران فعالیت استاد محمد بهمن بیگی اردوهای عشایری زیادی در کنار رودخانه قره آقاج برگزار شدند
سیراب شدن پردندگان و محیط زیست :
در نهایت وجود رودخانه قره آقاج برای پرندگان، جانوران، درختان و گیاهان بسیار مفید بوده و از برکت این رودخانه بوده که سرسبز و طبیعت خوبی را شکل داده است.
آسیب وارد کردن به رودخانه قره اغاج :
اما آنچه که از زوایای مختلف می توان نگاه کرد این است که چندین کارگاه ماسه شوری در بستر همین رودخانه درحال فعالیت هستند که به نوعی خدماتی به اهالی منطقه سیاخ دارنگون می دهد مثل فروش مصالح ارزان
اما جای نگرانی است که برداشت های بی رویه از مسیر رودخانه باعث وارد شدن ضربه های جبران ناپذیری به رودخانه و محیط زیست می شود
در این نوع فعالیت ( ماسه شوری بر بستر رودخانه ) آسی زیادی به ماهیانی که در رودخانه زندگی می کنند می رسد که صدمات بسیار زیاد و غیر قابل جبران بر محیط زیست و آبزیان وارد می شود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.